PUTOVÁNÍ SE ČTYŘLÍSTKEM

  fotky zde                                                                                                                       31.     KVĚTNA 2014

   Štěpánovský čtyřlístek je trasa cca 12 km dlouhá s 11 zastávkami, což by pro děti bylo dlouhé. Proto se vymyslela trošku jiná cesta, kratší a hlavně pohádková. Děti dostaly papírový čtyřlístek a na každý jeho lupínek dostaly razítko. Ovšem předtím musely splnit úkoly, které jim připravily pohádkové bytosti.
   Na první zastávce v Hamrech je čekaly babky kořenářky a tuze starý poustevník . A hlavně květiny - nakreslené i živé. Menší děti omalovaly a větší pojmenovávaly rostliny a dostaly kytičkové hádanky. Za odměnu kromě razítka dostaly i lízátko.
   Švařecká lávka čekala na děti s druhým překvapením. Kromě rybáře tu našly i veselou hastrmanku, která nelákala dušičky na pentličky, ale pomáhala jim chytat rybičky. I zde dostaly razítko a drobnou sladkost.
   U Borovce na děti čekala rozpustilá strašidla. Ohnivec jim nasadil na hlavu kbelík a nechal je srážet kužely. Bílá paní jim strčila do ruky švihadlo, ať předvedou, co umí. Čertisko mělo pytel, ale naštěstí jen na skákání . Kdo se nepohyboval, dál se nedostal.Třetí razítko na čtyřlístku bylo tedy opravdu zasloužené.
   Na další stanoviště musely děti do lesa. Štola byla místem, které mnozí putující navštívili poprvé. U ní stáli malí permoníci s připravenými úkoly. Poznat nerosty, složit z kamínků slova a podle stínů rozpoznat zvířátko nebylo vůbec jednoduché. Ale vykopat si své zlato, to bylo překvapení, které nikdo nečekal, ale nadšeně si to užívali všichni. Permoníci pak s lucerničkami ukázali dětem kousek štoly , sladce je odměnili a s posledním razítkem jim ukázali cestu k cíli.
   Pod Stavskou už bylo přichystáno ohniště a občerstvení. Postupně si všichni opekli párky, vyměnili zážitky a odpočívali. Hlavně dospělí se usadili, dítka ještě objevila kouzlo stráně a pobíhala nahoru a dolů.
   Rády děláme něco pro děti, proto jsme se zapojily do přípravy Putování se čtyřlístkem, které organizoval Úřad městyse. Sbor dobrovolných hasičů si vzal na starost přípravu ohniště, jejich šikovné malé hasičky se pak na chvíli staly permoníky, ostatní stanoviště byla akcí nás žen.
Spokojené dětské tváře byly pro všechny organizátory tou největší odměnou a doufáme, že spolupracovat budeme i nadále .